7 důvodů proč nebýt freelancer?

proc-nebyt-freelancer-uvodni-fotka

Stále se řeší proč a jak se stát freelancerem. Každý si myslí, že vše kolem toho je sluníčkové, skvělé a pozitivní. Ono je to skvělý, ale né ve všech směrech. Velmi často, totiž můžete narazit, spálit se nebo dokonce nemít peníze na nájem. Pár takových věcí už mám za sebou a o pár zkušeností se s vámi chci podělit.

1. Protože klienti platí  pozdě –  Splatnost u faktury nastavíte na 10 dní a velmi často se stává, že klient zaplatí až 25 dní po splatnosti, protože nemá čas, protože…protože…Někdy to ovšem může být pro vás pěkný průser. Například, když máte zaplatit splátku úvěru do určitého data a vám ty peníze chybí. Splátku máte rázem po splatnosti a naskočí vám penále a pokuty. Proto myslete dopředu, neutrácejte peníze do poslední koruny a připravte si do smluv s klienty větičku o placení po splatnosti s pokutou.

2. Protože se může stát, že klient nezaplatí vůbec – Tohle se mi už taky stalo a dostalo mě to do pěknýho průseru přímo po Vánocích. Neměla jsem na zaplacení nájmu a složenek. To prostě nechcete! Musela jsem sáhnout na kreditní kartu, kterou jsem vyluxovala celou,  jelikož jsem neměla zaplacené 2 faktury. a ty peníze mi chyběly. Blbý je, že jsem s klientem neměla ani napsanou smlouvu.  Teď už bez smlouvy s klientem nepracuju, přesně z tohoto důvodu. Těžko se ty peníze pak z klienta tahaj…Doteď ty peníze nemám + musím zaplatit kreditní kartu. Takže mějte s klienty napsané smlouvy, díky kterým se pak můžete bránit v těchto případech.

proc nebyt freelancer

3. Protože termín DOVOLENÁ pro freelancery neexistuje – V klasickém zaměstnání, když máte dovolenou, tak někam odjedete a o práci se nestaráte. Když jste ale freelancer, tak na dovolenou odjet můžete, ale stále se musíte starat o své klienty a o svou práci. Já jedu také nepřetržitě, když chci někam odjet, tak ano, práci si dopředu připravím, ale stále se té práci na cestách věnuji.

proc nebyt freelancer dovolena

4. Protože pracujete někdy více než v klasickém zaměstnání  – S tím musíte počítat! Pracujete totiž na vlastní triko a to je pro vás samozřejmě důležitější, než když pracujete pro někoho cizího.

5. Protože nemáte jistotu tříměsíční výpovědní lhůty – Když s vámi klient bude chtít skončit, tak s vámi skončí například ze dne na den a váš příjem z něj, který činil například 20.000 Kč je najednou fuč. Což vás může dostat do průšvihu, pokud si nestřádáte peníze pod polštář.

6. Protože každý rok podáváte daňové přiznání – Jó, tohle není nic pozitivního a asi nebudu moc zacházet do detailů, protože tohle je téma samo o sobě na dlouho a hodně si toho můžete přečíst na internetu. Každopádně mě štve, že ze svého podnikání a příjmů musím státu odvádět peníze a pro podnikatele v česku nejsou úplně nejlepší podmínky.

proc nebyt freelancer dane

7. Protože se musíte umět donutit pracovat – Pracujete už sami na sebe a je na vás jaký výkon podáte. V tuhle chvíli se už musíte umět dokopat k práci, protože teď, když jste svým pánem, je jednodušší sklouznout k tomu, že vstanete až v 10 a začnete pracovat až ve 12. Musíte mít nastavenou nějakou pracovní morálku, aby se nestalo, že se vám nebude chtít pracovat třeba celý týden…

proc nebyt freelancer

 

12 Replies to “7 důvodů proč nebýt freelancer?”

 1. Pěkné články obecně 😉 Zkouším se chytit jako freelancer od října tohoto roku. Už po prvním měsíci jsem na pár věcí přišla. Přiznám se, že mi chybí kolegové a trochu toho kancelářského ruchu. Přeci jen v tom člověk dělá téměř 7 let… Pro začátečníky je navíc podle mě těžké umět si nastavit hodinovou sazbu a sehnat zakázky. Uvidíme. Řekla jsem si, že to zkusím a po 3-6 měsících chci mít jasno, jestli nastoupit nebo nenastoupit do zaměstnání. Ale s tím pracovním režimem naprosto souhlasím. Jsou dny, kdy se strašně zaseknu a zjistím, že 2 hodiny lelkuju a pak jsou dny, kdy v šest večer sedím v pyžamu, za sebou 5 hrnečků kafe ale zuby pořád ještě nevyčistěné a jídlo žádné…

 2. Adame, my o tech vyhodach samozrejme vime.

  1. Samozřejmě, že být freelancer má spoustu výhod. O těch se ale ví a píše všude. A vše má své minus a plus..

 3. 7 důvodů proč být freelancer

  1) Peníze vám nechodí na konci měsíce, ale v průběhu.
  2) Když klient zaplatí pozdě, bude to s pokutou a vy dostanete více.
  3) Dovolenou si můžete udělat kdy chcete, podle toho jak si to sami zařídíte.
  4) Pracovat můžete méně než v klasickém zaměstnání, vstávání v 11 není neobvyklé.
  5) Když chcete s projektem seknout, seknete s tím. Nemusíte na projektu makat další 3 měsíce.
  6) Státu ve většině případů odvedete méně, než kdybyste byli v zaměstnaneckém poměru
  7) Nikdo vás nenutí pracovat, když nechcete 🙂

  1. Jo Adame, to jsou určitě skvělý důvody a plně souhlasím. Já jsem jen chtěla ukázat, že jsou i nevýhody, protože jsem pořád před svými sledujícími mluvila a psala o tom, že je to skvělý. Já bych už zaměstnancem nemohla být!

 4. Super článek! Každá mince má dvě strany. Já jsem byla zaměstnaná dva roky a od školy jsem OSVČ… prostě mi ta „svoboda“ vyhovuje, ale občas je to náročné, ale opravdivé… Makáš – vyděláš…;) My makáme furt i na dovolené, ale díky internetu můžeme makat třeba v lese…:) Kolik lidí chodí do práce a nudí se tam, Mě musí práce bavit! To je podle mě podstatnější než to, zda je člověk zaměstnaný nebo freelancer. :ú S láslou Veronika

 5. Lip bych to nenapsal. Krasny clanek 🙂

  1. Jé děkuju moc! Díky díky 🙂

 6. Niekedy ked ma nastve sef tak o tom aj uvazujem ale viem a aj z tvojho článku vidim ze to nie je tak easy a ružové. A tie dane to je pre mna nočná mora.

  1. Má to hold svá pro i proti. Jó ty daně, když tomu člověk moc nerozumí, tak to hodí na nějakého účetního a má klid…

 7. Konečně nový článek 🙂 Jsem se těšila a zhltla to jedním dechem! No jako nevýhody to má, ale stejnak ti tak trochu závidím! Mně by to bavilo 🙂

  1. Tak to jsem ráda! Já jsem spokojená, jinak bych to nedělala a s těma negativníma věcma se člověk musí poprat.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.