Plýtvání jídlem a igelitky

plytvani-jidlem-gallymadness

K některým věcem dospějete později, v určitém věku nebo v určitém období. S Ottou jsme se vždycky snažili mít co nejméně věcí – mít toho tolik, kolik skutečně potřebujeme. Když jsme spolu začali v ČR bydlet, měli jsme pocit, že musíme mít všeho hodně. Podle toho vypadali i naše nákupy a poté i kuchyň. Museli jsme mít všechny druhy mouky – co kdybychom někdy chtěli péct z hrubé mouky. To samé koření – co když budem potřebovat muškátový oříšek, sladkou nebo pálivou papriku…atd. atd. Měli jsme vždy zásoby. Pak jsme toho vždycky i hodně vyhazovali. Postupem času nám ale došlo, že jsme byli hloupí, plýtvali jídlem, spoustu jsme toho vyhazovali a utráceli zbytečně peníze, které skončili v koši.

POTRAVINY

Když se vrátím zpět ke koření. Používám základní věci jako je sůl a barevný pepř. Nic víc u mě v kuchyni skutečně nenajdete. Zjistili jsme, že stejně nic jiného nepotřebujeme. Všechno to koření v sáčcích je nechutné a pro naše tělo určitě nepotřebné. Na jaře si vždy zasadíme na balkóně pro nás základní bylinky jako je bazalka, máta a meduňka.

<div align="justify">

Co se týče nákupů – nekupujeme ovoce ani zeleninu ve velkém. Neděláme si z těchto věcí zásoby. Nakoupíme toho vždy tolik, kolik jsme schopni spotřebovat do té doby, než se tyto věci zkazí. Nedávno jsme si řekli, že na nákup nepůjdeme dokud nesníme všechno jídlo, které tu máme. Přišlo nám, že v lednici nic není. Byla poloprázdná, ale když jsme si sepsali seznam věci, které tu jsou, zjisitli jsme, že jsme schopni žít z těchto věcí ještě 14 dní. Kdybychom šli nakoupit, ty věci by se tu zkazili a vyhodli bychom je. Chápete to? Jídlo na 14 dní by skončilo v koši. Dokonce se prý odhaduje, že průměrný Čech vyhodí každoročně přibližně 70 kilogramů potravin. V EU jsou to domácnosti, které jídlem plýtvají nejvíc. V jejich koších skončí 55 %  z celkového množství vyhozených potravin v EU.

Zkuste si během týdne zapsat všechno jídlo, které jste vyhodili a připište k tomu důvod. 

IGELITKY

Už jste někdy při nákupu v obchodě počítali, kolik jste použili igelitek nebo sáčků? Šáhli jste někdy po kiwi a vzali si na ten jeden kus sáček? Ano? Přemýšleli jste někdy nad tím proč? Našli jste v bytě místo, kam odkládáte igelitky a sáčky? Jděte se tam mrknout a zjistěte, kolik jich doma máte. Už jste se pozastavili nad tím, proč vám H&M nabízí tašku na váš nákup za 3 Kč a není zdarma? Od 1. ledna platí novela zákona o obalech. Česko se připojilo k dalším zemím EU, které nezpoplatněné igelitky zakázaly z ekologických důvodů. Musíme si uvědomit, že každý z nás použije za rok 300 plastových tašek úplně zbytečně. A co je nejhorší? Jedna taková plastová taška se rozkládá přibližně 25 let.

igelitky-gallymadness-blog

Jaký je váš pohled? Snažíte se také tolik neplýtvat jídlem a nebrat s iv obchodě milion igelitek?

7 Replies to “Plýtvání jídlem a igelitky”

 1. Pěkný článek, poslední dobou nad plýtváním přemýšlím víc a víc. Asi přišla moje doba poznání. První impulz přišel, když v mém zásobníku na plastové tašky bylo plno. Za žádnou cenu tam nešla nacpat ani jedna další igelitka. Spoustu jsem jich odnesla do auta a beru si je, když jdu nakupovat a používám je dokola dokud se nezničí. Postupně mi ubývají. Na klice od dveří mi visí látková taška, abych na ni nezapomněla, až půjdu někam ven.
  Nad sáčky u ovoce jsem taky přemýšlela, ale nelíbí se mi představa, že se jen tak válí v tom upatlaným košíku, jasně že si ho umyju, ale asi můj progress není ještě tak daleko 😀

 2. S tímto problémem se zabývám už asi rok a teď píšu novou sérii článků právě o food waste, tak se klidně podívej 🙂 A jinak jsem moc ráda, že se nad tím pozastavuje i někdo jiný, ččím víc nás bude, tím víc toho můžeme změnit 😀
  Miška

  1.článek:
  https://tripsandweekendactivities.com/2018/02/27/radsi-to-snezte-1-fakta/

 3. Zvlášť v poslední době se snažím nad těmihle věcmi přemýšlet. Na nákup si beru plátěnou tašku, ovoce a zeleninu nedávám do sáčků a na pečivo si chci pořídit látkové. A stejně mám pocit, že to nestačí. (Což nemění nic na tom, že to má smysl.)

 4. To je alespon clanek..
  Musim se priznat, ze u nas bylo plytvani na dennim poradku.. Hlavne co se tyka peciva.. ani jeden z nas nema rad den stare pecivo.. Takze, kdyz se to nesnedlo, tak to letelo hned do kose na suseni.. Davame tvrde pecivo zname pro slepice..
  Naucila jsem se kupovat spis nim jak vic, a kdyz chybi, nemam problem zadelat testo treba na pizzu popr si ji objednat..

  Me spis vadi jine veci.. Proc necha v papire dve kolecka salamu? Trosku pastiky? vrati do lednice temer prazdnou krabici od mleka?

  Igelitky ty snad ani nekupujeme.. Tedy ja urcite ne, ale pan domaci kdyz si neco koupi, tak s igelitkou prijde..
  Ale to je minimalne.. Preferuji latkove a tech mam doma asi 15.. Ale proste si ji nemuze vzit poskladanou do kapsy..

 5. Souhlasim, radeji do obchodu vicekrat, doba mega nakupu u me skoncila. Pamatuji si na tu dobu s rodici, kdy jsme jezdili jednou tydne na velky nakup potravin. Tehdy to tak bylo, k obchodu jsme to meli daleko. Nastesti doba se zmenila a obchody mam do 15minut chuze, takze se alespon projdu. Igelitky koupim tak jednou za rok, a to kdyz zapomenu latkovou tasku, kterou mam v kabelce. Pokud obchod nabizi papirovou tasku, sahnu po ni. Tu pak vetsinou pouziji na odpad.

 6. Souhlas, taky se nad tim snazim posledni dobou hodne premyslet a spoustu odpadu i vyhazovani omezit 🙂
  Sarushef blog

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.